Mikołajki atrakcje

Mikołajki, zwane mazurską Wenecją, są niekwestionowanym mazurskim kurortem. Osadzone między dwoma małymi jeziorami – Tałty i Mikołajskie – od dawna stanowi bazę dla entuzjastów żeglarstwa na popularnym, pobliskim Jeziorze Śniardwy – zwiedzaj Atrakcje w Mikołajkach!

Nazwa miejscowości Mikołajki

Legenda kojarzy nazwę miasta z potwornym stworzeniem, zwanym Królem Sielaw, który terroryzował miejscowych rybaków i niszczył ich sieci. Bestia spotkała się w końcu z młodym miejscowym chłopcem Mikołajem, który złapał wielką rybę w stalową sieć, a następnie… wypuścił z powrotem do wody – tym razem trzymając rybę na stalowej linie. Bliżej prawdy jest historia, że owa miejscowość, zwana wioską żeglarską, nazwę zawdzięcza słynnemu patronowi żeglarzy i przejść wodnych — świętemu Mikołajowi. Trwa tutaj ciągła rozbudowa infrastruktury turystycznej – Mikołajki atrakcje zaskoczą niejednego z Was, sprawdź czarter jachtów motorowych Mazury.

Oblegany kurort na Mazurach, sprawdź najlepsze atrakcje w mieście

Pomimo tego, że Mikołajki są najbardziej popularnym kurortem na Mazurach, samo miasto zachowało rybacki krajobraz. W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych prac budowlanych – głównie w postaci luksusowych mieszkań, restauracji, sklepów i hoteli SPA. Nowe budynki w zasadzie komponują się w otoczenie, nawiązując do stylu pruskiego muru. Z Mikołajek warto wybrać się nad największe polskie jezioro Śniardwy, oczywiście wcześniej wynajmując łódź z odpowiedniej firmy czarterującej jachty w Mikołajkach.

Lokalizacja i historia wsi

Na przewężeniu między jeziorem Tałty, a jeziorem Mikołajskim w staropruskich czasach istniała rybacka osada. Pisana wzmianka z 1444 r. donosi, że założono tutaj dwie karczmy. Została również wzniesiona między jeziorami krzyżacka komora celna. Pierwszy drewniany most postawiono w 1515 r., następnie wzniesiono dwór. Myto, czyli dzisiejsze cło, pobierano od podróżujących zarówno wodą, jak i lądem poprzez most. Miasto Mikołajki powstało w 1726 r. z trzech połączonych pobliskich osad. Małe miasteczko bywało wielokrotnie lekceważone przez sąsiadującą ludność i konkurencyjne ośrodki, co wyrażało się w kultowym wówczas powiedzeniu: Mikołajki to bajki, ale Orzysz to miasto.

Atrakcja w Mikołajkach słynna sielawa

W herbie Mikołajek widnieje sielawa, która nawiązuje do XVI-sto wiecznej legendy: „Olbrzymia sielawa była niegdyś patronką i opiekunką całego rybostanu. To za jej sprawą rybacy wracali z pustymi sieciami. Rozwścieczeni poławiacze pewnego razu sporządziwszy nadzwyczajnej wytrzymałości sieć złowili ową gigantyczną rybę. Procesyjnie wnieśli ją do osady i… wpuścili z powrotem do jeziornej toni, związawszy przedtem rybę na mocnym łańcuchu. Sielawa żyła jeszcze długo przynosząc od tej pory pomyślność rybakom.” W rzeczy samej legenda ta związana jest z komorą celną, ustawioną na przewężeniu pomiędzy jeziorami, z opuszczanym łańcuchem w poprzek drogi wodnej, zagradzającym drogę łodziom, tak długo dopóki myto nie zostało uiszczone. Utarł się zwyczaj (mikołajska atrakcja) spuszczania na wodę blaszanej atrapy sielawy. Od lat trzydziestych XX w. podczas Dni Mikołajek, w czerwcu, odbywa się Wodowanie Króla Sielaw. W sierpniu 1948 r. harcerze znaleźli na wysypisku śmieci jeszcze przedwojennego blaszanego Króla Sielaw, zwanego Ogierem Sielawowym – obecnie ulokowany pod Mikołajewską kładką na drągu.

Gospodarka mazurskiej Wenecji

Wśród licznych dawnych zajęć osadników tej ziemi wyróżniało się tkactwo pewnego specyficznego wyrobu tj. włosianki z włosia końskiego i bydlęcego, stosowanej przez Mazurki na spódnice. Do początków XIX w. wyrabiano także sukno. Rozwój miasta nastąpił po wybudowaniu kanałów pomiędzy jeziorami i stałych linii żeglugowych (od 1843 r.). Dodatkowo wybudowano linię kolejową w 1911 r. Orzysz — Mrągowo przez Mikołajki (odcinek drogi żelaznej Ełk — Olsztyn). W czasie międzywojennym miasteczko było rozpowszechnionym ośrodkiem żeglarskim i turystycznym letniskiem – Niemcy nadali Mikołajkom miano Mazurskiej Wenecji. Miasto nazywane jest także Perłą Mazur – sprawdź wszystkie atrakcje w Mikołajkach.

Zabytki miejscowości – Mikołajki atrakcje

Miasteczko o nieregularnym układzie przestrzennym jest rozbudowane wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Wokół prostokątnego rynku wzniesiono w XIX w. budowle z dominantą eklektyzmu, z wyróżniającym się budynkiem dawnego ratusza z 1888 r. (obecnie hotel). Pośrodku placu (Wolności), na skwerze stoi mazurska fontanna z Królem Sielaw. Do zabytków należy zaliczyć kościół ewangelicki z 1840-1842 r., zbudowany wg projektu Springera z Węgorzewa (Angerburga), przy którym znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej. Pierwszy kościół Mikołajki katolicki wzniesiono ok. 1910 r. Z zawieruchy wojennej zachowało się ponad 100 murowanych domów z drugiej połowy XIX i początków XX w.

Filtruj