Bunkry i twierdze na Mazurach

W tej części znajdziemy różne rodzaje bunkrów wybudowanych na Mazurach, z których korzystali naziści podczas II wojny światowej. Bardzo ciekawym tematem są bunkry Hitlera, wybudowane na jego rozkaz przez niewolników III Rzeszy. Niektóre z tych schronów obejmowały kwatery, bunkry, a nawet lasy. Najsłynniejszy poniemiecki bunkier na Mazurach to Wilczy Szaniec, będący hitlerowską wojenną kwaterą. Znajdował się na Mazurach, obok Kętrzyna i obecnie jest w nim muzeum.

Lasy Mazurskie to region w Europie Wschodniej, który był miejscem jednych z najbardziej brutalnych walk w czasie II wojny światowej. Tam też swoją kwaterę główną w czasie wojny miał przywódca III Rzeszy Adolf Hitler, tzw. bunkry Hitlera.

Hitlerowskie bunkry Mazury - najważniejsze obiekty militarne

Bunkry to podziemne schrony używane podczas II wojny światowej do ochrony ludzi przed bombardowaniami i atakami artyleryjskimi. Bunkry znajdowały się w różnych miejscach na Mazurach, gdzie w czasie wojny swoją kwaterę główną miał Adolf Hitler. Słowo „bunkier” pochodzi od holenderskiego słowa „schans”, które oznacza „nasyp”. Pierwsze zarejestrowane użycie tego terminu w języku angielskim miało miejsce w 1810 roku. Pierwsze bunkry zbudowali Francuzi i Brytyjczycy podczas I wojny światowej. Były to proste konstrukcje, ale zapewniały dobre schronienie przed kulami i odłamkami małego kalibru.

Obszar Jezior Mazurskich był miejscem jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej. Armia niemiecka została zepchnięta na skraj swojego terytorium i cudem było, że znalazły miejsce do odwrotu. W latach 40. XX wieku generał Heinz Guderian nakazał swoim oddziałom budowę bunkrów i fortyfikacji jako obrony przed inwazją aliantów. Do budowy tych konstrukcji użyli lokalnego drewna i kamienia. Na przykład są poniemieckie bunkry wykonane z kamieni, które zostały zabrane ze starego kościoła w pobliskim Olsztynie. To nie tylko historia: w tym regionie wciąż pozostało wiele bunkrów. Możesz je zwiedzać pieszo lub łodzią, ciesząc się pięknem otaczającej Cię przyrody.

Fortyfikacje z I wojny światowej - czasy kiedy nie istniały jeszcze bunkry Hitlera

Fortyfikacje mazurskie to ciąg linii obronnych wybudowanych przez Niemcy na Mazurach w latach przed I wojną światową. Linie te nigdy nie zostały w pełni ukończone, a niektóre z nich były jeszcze w budowie, gdy zostały najechane przez wojska rosyjskie podczas I wojny światowej. System fortyfikacji został skonstruowany w celu ochrony Rzeszy Niemieckiej przed liczebną przewagą Rosji i zaspokojenia francuskiej potrzeby ochrony przed możliwą ofensywą niemiecką. System forteczny prowadził od Wisły w okolicach Tczewa (Tzęcwa) na wschód wzdłuż linii około 50 kilometrów (30 mil) na północ od granicy z Rosją do miejsca, w którym spotykał się z dawnymi pruskimi fortyfikacjami granicznymi.

Filtruj