Ruciane-Nida atrakcje

Doskonałe położenie (na skrzyżowaniu dróg wodnych i lądowych) przyczyniło się do rozwoju wioski, jako ośrodka przemysłu drzewnego oraz ważnego węzła fortyfikacji Mazur. Letnicy z Prus Wschodnich chętnie korzystali z atrakcji Rucianej-Nidy. Skokiem w rozwoju turystyki okazało się połączenie z Polską.

Atrakcje w miejscowości Ruciane-Nida. Tutaj nie można się nudzić.

W miejscowości bardzo rozwinęła się oferta sportów wodnych, zwłaszcza w żeglarstwie. Od Nidy droga wodna prowadzi do Śniardw, największego jeziora w regionie. Możliwe są również rejsy statkiem po jeziorach do Mikołajek. W miejscowości jest wiele stadnin koni, parków przyrody, obiektów kempingowych, hoteli i pensjonatów. Jezioro Guzianka Mała i Jezioro Bełdany mają różnicę wysokości wody od dwóch do trzech metrów i są połączone śluzą na Guziance – jedną z większych atrakcji regionu Rucianej Nidy.

Dawne czasy wsi Ruciane i wioski Nida

Ruciane-Nida to wieś w Polsce, założona w 1595 roku i zamieszkiwana przez rybaków. Wieś znajdowała się pod panowaniem króla Władysława IV, który odwiedził ją w 1639 r. Wieś znana była z rybołówstwa i położenia nad jeziorem. Jedną z atrakcji Rucianego-Nidy jest odnowiony kościół oraz nowa śluza Guzianka II.

Początkowo Ruciane-Nida były dwoma odrębnymi miasteczkami. Rozwój działalności drzewnej (zakłady płyt pilśniowych i wiórowych) spowodował połączenie obu wsi. Miasto położone jest w dolinie jeziora Nidzkiego, które łączy się ze Śniardwami. Miasteczko leży na ważnym szlaku handlowym. Szlak ten był używany przez kupców już od czasów pruskich do handlu towarami, takimi jak drewno, zboże, wełna i skóra.

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi ze średniowiecznego dokumentu, kiedy to nazywano je Ruciany. W XVI w. był wymieniany jako „Rucyany”, a później stał się znany jako „Ruciane”. Nida stała się częścią Rucianego-Nidy po fuzji obu wsi.

Filtruj