Zagroda żubrów w Wolisku

Zagroda żubrów w okolicach Giżycka i Węgorzewa: Wolisko

Zagroda żubrów położona jest opodal głębokiego oczka polodowcowego o nazwie identycznej, jak miejscowość Wolisko. W zagrodzie znajdują się budowle, z których można obserwować zwierzęta. W Puszczy Boreckiej żyje ok. 80 sztuk żubrów, a pewna cześć związana jest z ośrodkiem w Wolisku. Pozostałe żubry żyją swobodnie po rozległych połaciach puszczy. Tak swobodnie, że przed laty jeden osobnik powędrował do Puszczy Rominckiej, gdzie znajdują się słynne akwedukty w Stańczykach, a inny jesienią 2005 r. aż do Puszczy Augustowskiej.

Żubr jest potężnym zwierzęciem, a mimo to w 2006 r. pewien niedźwiedź w Bieszczadach wykazał się jeszcze większą mocą i nie tylko ubił żubra, ale i zawlókł go do swojego legowiska, traktując zwłoki, jako zapas mięsa.

Zwiedzanie zagrody (atrakcji ziemi giżyckiej) odbywa się tylko pod opieką miejscowego pracownika.

Żubry na Mazurach

Są to największe europejskie ssaki, których ciężar może przekroczyć 1 tonę. Żyją ok. 45 lat. Pogrom żubrów w końcu XVII w. spowodował ich wyginięcie w Puszczy Boreckiej. Przed I wojną światową żubry żyły tylko w Puszczy Białowieskiej (żubr nizinny) oraz na Kaukazie (żubr kaukaski). W skutek kłusownictwa oraz działań wojenny wyginęły żubry białowieskie. Ok. 1925 roku wyginął również żubr kaukaski.

Po I wojnie światowej nie było już żadnych żubrów – populacja w Puszczy Białowieskiej została odbudowana dzięki hodowlanej parze żubrów: Borusse’owi i Bercie. Żubr może być krzyżowany z bizonem – żubrobizon jest wówczas płodny, natomiast w krzyżówce z bydłem domowym (żubroń) płodna jest tylko samica.

W 1956 r. sprowadzono żubry do utworzonego specjalnie w tym celu ośrodka hodowli w Wolisku. Populacja żubra nizinnego została odbudowana dzięki okazom zachowanym w zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych. Na początku żubry żyły tylko w zagrodach – po przedostaniu się przez ogrodzenie od wielu lat chodzą swobodnie po lesie.

Autorem treści jest Ryszard Karuzo,
wybitny regionalista Warmii i Mazur.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Giżycko, Węgorzewo

Zwiedzanie

Dla dzieci, Park

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zagroda żubrów w Wolisku”

Żubry w Puszczy Boreckiej, obok Kruklanek.

Godziny otwarcia:

od 1 czerwca do 15 września

  • 9:00 – 11:00
  • 16:00 – 18:00