Muzeum Reformacji Polskiej

Muzeum zostało założone w 1973 roku przez pastora Parafii Ewangelicko – Augsburskiej św. Trójcy w Mikołajkach.

Pastor ks. Władysław Pilchowski uzbierał wiele starodruków obejmujących reformację I Rzeczpospolitej. Chciał on przede wszystkim zabezpieczyć cenne dokumenty dotyczące rozwoju protestantyzmu na Mazurach, Pomorzu, czy Śląsku – tego typu dokumenty były przeważnie bezmyślnie niszczone w Polsce Ludowej.

Wśród zbiorów można znaleźć okazy od XVII w. po czasy współczesne, takie jak: Kancjonały Ewangelickie, Postylle, Pisma Święte w polskich i niemieckich wydaniach (zachowana została tutaj biblia w języku polskim z 1726 r.), modlitewniki, zdjęcia, historyczne mapy regionu mazurskiego oraz dokumentacja poświęcona ewangelikom warszawskim. Zbiory zawierają również wartościowe eksponaty dotyczące życia religijno – kulturowego, zwieńczone kopiami obrazów słynnych pastorów. Od niedawna muzeum przedstawia Reformację XVI w. nie tylko jako wydarzenie na Mazurach, ale również w kontekście ogólnoeuropejskim.

Od kwietnia do końca października muzeum czynne jest w godz. 9.0017.00. Na miejscu można wynająć przewodnika (posługujący się również językiem niemieckim), który opowie więcej na temat historii protestantyzmu w Polsce oraz w zakresie eksponowanych zbiorów.

W pozostałe miesiące zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Numer dostępny w ogłoszeniu.

Houseboat production & Motorboat
(Cabin Cruiser, Day Cruiser and Motor Yacht) for sale: 
mboat

Plac Kościelny 4, 11 – 730 Mikołajki
Get directions
Godziny otwarcia: od kwietnia do końca października: 9:00 - 17:00

POLECANE:

czarter jachtów motorowych


kajaki gizycko - kajakowemazury.pl