Stacja hydrobiologiczna w Mikołajkach

Stacja Badawcza Instytutu Nenckiego PAN z bezpośrednim dostępem do jez. Mikołajskiego jest naukową bazą do badań terenowych, zwłaszcza w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Na terenie stacji jest wiele laboratoriów z akwariami, służącymi do przeprowadzania doświadczeń hydrobiologicznych. Również ekologia lądowa jest w centrum zainteresowania naukowców ze stacji – w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadzano eksperyment zasiedlania okolicznych wysp przez gryzonie.

Prawie 1000 publikacji naukowych oraz ok 200 prac naukowych powstało na podstawie badań przeprowadzonych na stacji od 1953 roku.

Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, do którego należy stacja hydrobiologiczna, koncentruje się również na lokalnym popularyzowaniu osiągnięć nauki, stąd Stacja Hydrobiologiczna w Mikołajkach przeprowadza takie eventy edukacyjne jak: Festiwal Nauki, warsztaty, prelekcje oraz pikniki ekologiczne, czy spotkania z podróżnikami. Beneficjentami wspomnianych imprez, to przede wszystkim młodzież z lokalnych szkół oraz uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wszyscy przyjezdni powinni zabrać swoje pociechy na Wakacyjne Dni Mózgu, które trwają zwykle kilka dni. Żywo interesujące wykłady o neurobiologii są zwieńczone warsztatami, w skład których wchodzi: oglądania preparatów mózgu różnych gatunków zwierząt, składania modelu ludzkiego mózgu, testy pamięciowe i uwagowe oraz neurogry.

Ośrodek zapewnia również odpowiednie miejsce do organizowania konferencji naukowych, warsztatów, czy lekcji dla najmłodszych. Istnieje również możliwość wynajęcia pokoi dla osób prywatnych, przebywających na wypoczynku w Mikołajkach.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Mikołajki

Zwiedzanie

Dla dzieci, Park

1 opinia dla Stacja hydrobiologiczna w Mikołajkach

  1. 5 z 5

    Justyna

    Bardzo polecam tą atrakcję dla dzieci w Mikołajkach. Uprzejmy personel, ciekawe wykłady w stacji.

Dodaj opinię

Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN

Leśna 13, 11-730 Mikołajki