Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo

Miejscowość Kadzidłowo zostało założone przez filiponów w XIX w. Wciąż został po nich cmentarz znajdujący się na przeciwko zooparku.

W 1991 r. został założony zwierzyniec przez byłego pracownika Zakładu Doświadczalnego PAN w Popielnie, który zgromadził w Kadzidłowie dzikie, przybłąkane lub chore zwierzęta. Następnie właściciel zaczął sprowadzać zwierzęta żyjące w Puszczy Piskiej oraz obce gatunki.

Miejsce zostało nazwane Parkiem Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego. Park safari o powierzchni 1 ha jest największym tego typu w Polsce. W standardowym obiekcie wycieczek na Mazury zostało zgromadzone ponad 160 gatunków zwierząt:

– żurawie, sowy, orły, kuraki (głuszce, cietrzewie, bażanty), ptaki drapieżne, ptactwo wodne (dzikie gęsi i kaczki), rysie, wilki, wydry, bobry, kozice, łosie, daniele, muflony, jelenie sika, jelenie syberyjskie, mundżaki (najmniejsze jelenie świata), sarny, konie Przewalskiego, koniki polskie, osły, dziki, bizony, żubry oraz polskie rasy zwierząt domowych.

Największą atrakcją parku są niewątpliwe białe jelenie św. Huberta. Swego czasu było ich tylko 6 sztuk z 200 na całym świecie. Niezwykły okaz jest bohaterem legendy, jakoby posiadając jaśniejący krzyż między rogami wyprowadził zagubionego w lesie myśliwego Huberta, który uwolnił wspomniane zwierzę z wnyków. Po tym wydarzeniu myśliwy nawrócił się i został misjonarzem, a potem biskupem (ok. 655 – 727). Po śmierci kanonizowany i ogłoszony patronem leśników i myśliwych.

Park został przedstawiony jako teren swoistej ochrony dzikich zwierząt i edukacji ekologicznej w programach Animals i Arka Noego. Ze względu na fakt, iż przedsięwzięcie nabrało charakteru komercyjnego ekolodzy podważają sens istnienia zwierzyńca ze względu na negatywny wpływ na środowisko i warunki egzystencji zwierząt.

W celu ochrony dawnego mazurskiego budownictwa utworzono w 2004 r. Park kulturowy. Jedna z zabytkowych chałup mieści w sobie muzeum. Park stanowi lokalną atrakcję Rucianej Nidy. Inną atrakcją jest czarter jachtów motorowych Mazury lub wynajem Houseboat Mazury.

Patron parku, prof. Benedykt Dybowski (1833 – 1930), był z wykształcenia doktorem medycyny, chirurgiem i zoologiem. Został zesłany na Syberię ze względu na swoją działalność konspiracyjną podczas zaboru. Badacz Bajkału, Kamczatki, autor wielu prac naukowych (ok. 350).

Autorem treści jest Ryszard Karuzo,
wybitny regionalista Warmii i Mazur.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Mikołajki, Ruciane-Nida

Zwiedzanie

Dla dzieci, Park

1 opinia dla Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo

  1. 5 z 5

    Józef

    Zwierzęta mają świetną opiekę w Kadzidłowie, doceniam pracę.

Dodaj opinię

im. prof. Benedykta Dybowskiego

Kadzidłowo 2, 12-220 Ruciane-Nida