Pałac w Sorkwitach

Sorkwity leżą 12 km na zachód od Mrągowa. Nieruchomości położone pomiędzy jeziorami Gielądzkie i Lampackie od XIV wieku były własnością kolejnych właścicieli jednego rodu. Od 1804 r. tereny te należały do rodziny von Mirbach.

Neogotycki pałac i park w Sorkwitach

Pałac znajdujący się we wsi powstał w latach 1850 – 1856 w stylu angielskiego neogotyku. Pałac, podobny do dwupiętrowego zamku z czerwonej cegły, został zbudowany przy Jeziorze Lampackim. Pobliski półwysep Ostrów przecinały pałacowe alejki ogrodowe. Niedaleko ulokowany był rodowy cmentarz i winnica. W otaczającym pałac parku zachowało się wiele starych drzew.

Pałac, zbudowany na planie podobnym do litery U, zdobią liczne szczyty i fasada z blankami. Główną częścią budynku jest ośmioboczna wieża. Dodana wozownia jest ozdobiona czterema narożnymi wieżyczkami. W pobliżu pałacu znajduje się najpopularniejszy szlak kajakowy na Mazurach, prowadzący przez rzekę Krutynię, a także liczne jeziora.

W sierpniu 1914 r. armia rosyjska spaliła pałac – przetrwały tylko niektóre mury. Ostatni przedstawiciel rodziny von Mirbach, Bernard Baron von Paleske, skorzystał z pomocy cesarza Wilhelma II i przebudował pałac w latach 1922 – 1923. Własność pozostawała w rękach rodziny von Paleske do 1945 roku. Podczas II wojny światowej pałac ponownie został splądrowany, natomiast sama architektura budynku pozostała nienaruszona.

Po wojnie ulokowano tu przedszkole, mieszkania dla pracowników i biura PGR, a w 1957 r. zaczęło tu funkcjonować uzdrowisko. Od 1998 r. budynek jest własnością prywatną i nie jest dostępny dla odwiedzających.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Mrągowo

Zwiedzanie

Zamek, pałac

1 opinia dla Pałac w Sorkwitach

  1. 5 z 5

    Kasia

    Niesamowita budowla – prawdziwa perła neoklasyczna. Będąc w Mrągowie, warto odwiedzić pałac w Sorkwitach.

Dodaj opinię

ul. Zamkowa 15, 11-731 Sorkwity