Kościół ewangelicki w Giżycku

Parafia Ewangelicko-Augsburska

plac Grunwaldzki 6, 11-500 Giżycko

Opis

Pierwszy murowany kościół w Giżycku powstał w 1633 r. Niestety dwukrotnie spłonął: raz w 1686 r., drugi 3 kwietnia 1822 r. podczas wielkiego pożaru w Giżycku, który objął ponad połowę miasta. Przez cztery lata zbierano na odbudowę kościoła.

11 maja 1826 roku rozpoczęła się budowa kościoła ewangelickiego, zaprojektowanego przez Karol F. Schinkela, architekta z Berlina. Już rok później halowy kościół na rzucie prostokąta przykryty został dwuspadowym dachem i oficjalnie oddany do użytku.

Przebudowany został pod koniec XIX w. na styl neoklasycystyczny. Wnętrze świątyni zostało wówczas wyposażone w ambonę oraz obraz Chrystusa. Na początku XX w. organy kościelne poddano modernizacji i wyposażono je w trakturę elektryczną. Do dziś dzień odbywają się tutaj latem słynne giżyckie koncerty organowe.

Rok przed zakończeniem II wojny światowej kościół został przekazany katolikom, przyjmując nazwę Chrystusa Króla. Rok później świątynia została oddana ewangelikom i do dzisiaj służy, jako Parafia Ewangelicko – Augsburska. Od 1962 r. parafia ta obejmuje również tereny Węgorzewa, Pozezdrza oraz Wydmin. W miejscowych kaplicach odbywają się systematycznie ewangelickie nabożeństwa.

W świątyni w Giżycku nabożeństwo odprawiane jest w każdą niedzielę o godz. 11:00.

W miesiącach letnich (maj – wrzesień) odprawiane jest dodatkowe nabożeństwo o godz. 9:30 w języku niemieckim, dla turystów przebywających na Mazurach.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Giżycko

Zwiedzanie

Kościół, kaplica

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Kościół ewangelicki w Giżycku”