Kościół ewangelicki w Giżycku

Pierwszy murowany kościół w Giżycku powstał w 1633 r. Niestety dwukrotnie spłonął: raz w 1686 r., drugi 3 kwietnia 1822 r. podczas wielkiego pożaru w Giżycku, który objął ponad połowę miasta. Przez cztery lata zbierano na odbudowę kościoła.

11 maja 1826 roku rozpoczęła się budowa kościoła ewangelickiego, zaprojektowanego przez Karol F. Schinkela, architekta z Berlina. Już rok później halowy kościół na rzucie prostokąta przykryty został dwuspadowym dachem i oficjalnie oddany do użytku.

Przebudowany został pod koniec XIX w. na styl neoklasycystyczny. Wnętrze świątyni zostało wówczas wyposażone w ambonę oraz obraz Chrystusa. Na początku XX w. organy kościelne poddano modernizacji i wyposażono je w trakturę elektryczną. Do dziś dzień odbywają się tutaj latem słynne giżyckie koncerty organowe.

Parafia Ewangelicko Augsburska w Giżycku na Mazurach

Rok przed zakończeniem II wojny światowej kościół został przekazany katolikom, przyjmując nazwę Chrystusa Króla. Rok później świątynia została oddana ewangelikom i do dzisiaj służy, jako Parafia Ewangelicko – Augsburska. Od 1962 r. parafia ta obejmuje również tereny Węgorzewa, Pozezdrza oraz Wydmin. W miejscowych kaplicach odbywają się systematycznie ewangelickie nabożeństwa.

W świątyni w Giżycku nabożeństwo odprawiane jest w każdą niedzielę o godz. 11:00.

W miesiącach letnich (maj – wrzesień) odprawiane jest dodatkowe nabożeństwo o godz. 9:30 w języku niemieckim, dla turystów przebywających na Mazurach.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Giżycko

Zwiedzanie

Kościół, kaplica

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Kościół ewangelicki w Giżycku”

Parafia Ewangelicko-Augsburska

plac Grunwaldzki 6, 11-500 Giżycko