Park Kopernika w Ełku

W Parku Mikołaja Kopernika wzrok każdego przechodnia przyciąga Układ Słoneczny, składający się z 10 granitowych kul o różnych barwach i zróżnicowanych rozmiarach. Każda z planet ma opisane niezbędne fizyczne parametry, zamieszczone na wmontowanych w chodniku tabliczkach.

Największą kulą jest kula Słońca o średnicy 170 cm. O tych samych rozmiarach jest Jowisz, Ziemia ma 150 cm, a najmniejsza planeta Merkury – 120 cm. Uwzględniony został również Plutona, który w 2006 r. został wykreślony z listy planet, decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Zabawa w parku ma przede wszystkim edukować dzieci i młodzież. Patron miejsca, Mikołaj Kopernik, stawia przede wszystkim na naukę astronomii i fizyki, dlatego też w parku jest plac zabaw dla najmłodszych uczestników, przyjmujący formę gwiazdozbiorów słynnych, niebiańskich „Wozów”. System gwiezdny pozwala dzieciom wspinać się i swobodnie chodzić po konstrukcji.

Park ma również charakter sportowy, a jego celem jest zapewnienie ełckim sportowcom miejsca do treningów na świeżym powietrzu i integracji rodzinnej. Znaleźć tu można długą na 400 m bieżnię, a na specjalnych stacjach można uprawiać trening siłowy oraz sprawnościowy. Stacje są wyposażone m.in. w drążki, liny wspinaczkowe, widełki do pompek, orbitreka, ławeczki do podskoków i ćwiczeń brzucha.

Ponadto są tutaj podwójne huśtawki dla dzieci, a także kołyski kulowe, stoły piknikowe i ławki parkowe. W kompleksie parkowym znajdują się również dwa stawy. Wszystko zostało rozświetlone energooszczędnymi lampami LED.

Na terenie parku została posadzona różnorodna roślinność: wiele kwiatów (specjalnie wydzielone łąki kwietne), krzewów i drzew. Posadzone buki w miejsce ponad 50 wierzb, które zostały zniszczone podczas wichury w 2011 r., będą tworzyć długowieczną aleję, przebiegającą wzdłuż rzeki.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Ełk

Zwiedzanie

Dla dzieci, Park

1 opinia dla Park Kopernika w Ełku

  1. 4 z 5

    Dariusz

    Byłem wczoraj

Dodaj opinię

ul. Wojska Polskiego, 19-301 Ełk