Budynek dawnej Loży Masońskiej

Mistrz Anton Brillowski zainicjował wybudowanie loży masońskiej w Kętrzynie. W latach 1860-1864 na miejscu dawnej fosy stanął neogotycki budynek. Stał się on nową siedzibą założonej 9 października 1818 r. loży masońskiej, która pod nazwą „Drei Thore des Tempels” oznaczająca „Trzy bramy Świątyni” wchodziła w skład Wielkiej Loży Narodowej Państwa Pruskiego.

Podczas projektu inspirowano się późnym gotykiem angielskim. Na planie prostokąta umieszczono jednopiętrowy, stosunkowo niewielki gmach. Loże zdobią nie tylko cztery ośmioboczne wieżyczki, ale również pięcioboczny ryzalit z klatką schodową. Na mocy decyzji władz III Rzeszy loża została rozwiązana w latach 30. XX wieku, a jej majątek przejęło miasto Kętrzyn.

W okresie powojennym w budynku mieścił się dom kultury oraz kino „Bajka”. Obiekt odrestaurowano w 1999 r. Obecnie w loży znajduje się siedziba Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego. Od 1997 r. zrzesza przedwojennych mieszkańców Kętrzyna ludności polskiej i niemieckiej. Budynek zaadaptowano także na filię Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz kawiarnię.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Kętrzyn

Zwiedzanie

Muzeum

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Budynek dawnej Loży Masońskiej”

ul. Adama Mickiewicza 1, 11-400 Kętrzyn