Port w Węgorzewie

Przystań Żeglugi Mazurskiej
Lokalizacja

Port Węgorzewski jest usytuowany na rzece Węgorapie (niem. Angerapp), rzece przepływającej przez północno-wschodnią Polskę i Rosję (obwód kaliningradzki). Węgorapa swój początek bierze z jeziora Mamry, jej długość, to 172 km. Łącząc się z Instruczą w Rosji tworzy Pregołę. Największymi jej dopływami są Gołdapa (89 km), z którą łączy się tuż przed granicą polsko-rosyjską, oraz Pisa (98 km). Nazwa Węgorapy wywodzi się ze staropruskich słów anguris (węgorz) i apis (rzeka).

Historia i znaczenie

W 1701 roku Węgorzewo, podobnie jak większość Litwy Mniejszej, stało się częścią Królestwa Pruskiego i zostało nazwane miastem garnizonowym Armii Pruskiej. Wybudowanie portu na Węgorapie, umożliwiło wybudowanie akweduktu w 1740 r. w celu zaopatrzenia miasta w wodę, a także umożliwiło ekspansję garnizonu do 10 baraków. Węgorzewo miało wówczas około 1800 mieszkańców oraz było słynne z wielu mazurskich atrakcji, które przyciągały turystów do wypoczynku na jej terenie.

W wyniku zjednoczenia Niemiec w 1871 r. miasto stało się częścią Imperium Niemieckiego. Liczba mieszkańców miasta wzrosła do ponad 3500. Kanalizacja Węgorapy i rozbudowa portu w 1856 r. pozwoliły na rozszerzenie działalności gospodarczej, jednak niedługo po tym, bo w 1858 r., niemiecki garnizon został przeniesiony.

Houseboat production & Motorboat
(Cabin Cruiser, Day Cruiser and Motor Yacht) for sale: 
mboat

bulwar Loir et Cher 2, 11-600 Węgorzewo
Get directions
pon. - pt.: 10:00 - 15:00 sb. - nd.: 10:00 - 14:30

POLECANE:

czarter jachtów motorowych


kajaki gizycko - kajakowemazury.pl