Wieża ciśnień w Giżycku

Wieża ciśnień, zaopatrująca miasto w bieżącą wodę, została wybudowana w 1900 r. na podstawie projektu inż. Otto Intze. Mieszkańcy Giżycka korzystali z tej technologii jeszcze przez prawie 100 lat (do 1997 r.), po czym wieża została sprywatyzowana. Obecny właściciel odrestaurował wieżę, aranżując wnętrze do miejsko – regionalnego muzeum z wieloma eksponatami, związanymi z historią Giżycka oraz Pojezierza Mazurskiego. Eksponaty w sposób szczególny przedstawiają dawne życie Mazurów oraz historię m.in. Twierdzy Boyen.

Korzystając z windy lub pokonując prawie 130 stopni schodów można dostać się na taras widokowy, znajdujący się na szczycie wieży (162 metrów n.p.m.). Z tak dużej wysokości jest świetny widok na panoramę jeziora, miasta, okolicznych wiosek, lasów, czy pól. Warto skorzystać również z oferty kawiarni umieszczonej w zabudowanej części tarasu.

Wejście na wieżę jest płatne (10 zł), mieszkańcy Giżycka oraz uczniowie i studenci mają 50% zniżkę. Zorganizowane wycieczki, to dodatkowe rabaty dla wszystkich. Parking jest bezpłatny.

Zasada działania wieży ciśnień

Wodna wieża, to konstrukcją wspierająca zbiornik wodny umieszczony na odpowiednio dużej wysokości, wystarczającej do utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym w celu dystrybucji wody pitnej oraz w celu utrzymania zasobów wodnych dla ochrony przeciwpożarowej. Wieże ciśnień często działają w połączeniu z podziemnymi lub powierzchniowymi zbiornikami (rezerwuarami), które przechowują uzdatnioną wodę blisko miejsca, gdzie są używane. Niektóre typy wież ciśnień mogą przechowywać wyłącznie surową (nie nadającą się do picia) wodę do celów ochrony przeciwpożarowej lub przemysłowej i niekoniecznie muszą być podłączone do publicznej sieci wodociągowej.

Wieże ciśnieniowe są w stanie dostarczać wodę nawet podczas braku elektrycznego zasilania, ponieważ bazują one na ciśnieniu hydrostatycznym, wytworzonym przez podniesienie wody na odpowiednią wysokość. Oczywiście ich praca bez elektrycznego zasilania jest ograniczona do wielkości zbiornika, jakim dysponują. Wieża ciśnień służy również jako dodatkowa jednostka zaopatrująca sieć wodociągową w szczytowym okresie użytkowania. Zbiornik jest zazwyczaj opróżniany podczas godzin szczytowego użytkowania w ciągu dnia, a następnie uzupełniany nocą za pomocą elektrycznej pompy. Dzięki temu procesowi (ciągłym przepływom) woda nie zamarza w niskich temperaturach.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Giżycko

Zwiedzanie

Punkt widokowy

Rodzaj jedzenia

Kawiarnia

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wieża ciśnień w Giżycku”

Punkt widokowy na Giżycko oraz jezioro Niegocin + kawiarnia

ul. Warszawska 37, 11-500 Giżycko

Godziny otwarcia:

  • maj, wrzesień: 10.00 – 18.00
  • czerwiec: 10.00 – 20.00
  • lipiec, sierpień: 10.00 – 22.00