Hotel Gołębiewski może poszczycić się, że jest pierwszym hotelem w Polsce, który posiada całoroczne lodowisko w ramach swojego kompleksu w Mikołajkach. Lodowisko posiada powierzchnię ok. 700 m2 i jest bardzo cenione przez swoich użytkowników.

Dlaczego ślizgamy się po lodzie?

Nacisk stykającego się przedmiotu z lodem powoduje stopienie jego cienkiej warstwy. Pierwsze hipotezy głosiły, że ​​ostrze łyżwy, wywierające nacisk na lód, topi cienką warstwę, zapewniając smarowanie między lodem, a ostrzem. To wyjaśnienie, zwane “topieniem ciśnienia”, powstało w XIX w. Nie uwzględniało jednak jazdy na łyżwach w temperaturze lodu poniżej -3,5°C. W XX w. zaproponowano alternatywne wyjaśnienie, zwane “ogrzewaniem ciernym”, w wyniku którego tarcie materiału powodowało topnienie warstwy lodowej. Jednak teoria ta również nie wyjaśniała łyżwiarstwa w niskich temperaturach.

Ostatecznie znane są trzy mechanizmy powstawania cienkiej warstwy wody pod naszymi łyżwami, zapewniającą nam poślizg: wzrost ciśnienia, tarcie i samoczynny efekt powstającej warstewki wody. Zapewne każda z nich odgrywa swoją rolę, ale nie są one sobie równe. Należy pamiętać również o składzie “wody”, z której zrobiona jest tafla lodu – zawiera ona zazwyczaj różne domieszki, które zmieniają nieco właściwości lodu, w tym „poziom śliskości”. Skład jest przeważnie tajemnicą handlową firm, które budują lodowiska. Warto sobie przypomnieć, że są tory łyżwiarskie o różnej szybkości.

Zobacz pozostałe Atrakcje w Mikołajkach!

 

Lodowisko otwarte
(w sezonie zimowym):

od poniedziałku do czwartku: 14:00 – 20:00
od piątku do niedzieli: 12:00 – 16:00 oraz 17:00 – 20:00

(poza sezonem zimowym):

od poniedziałku do piątku: 18:00 – 20:00
w sobotę: 12:00 – 16:00 oraz 17:00 – 20:00
w niedzielę: 12:00 – 16:00

 

Cennik:

Goście hotelowi – wstęp wolny
Goście z zewnątrz: 10 PLN/h
Wypożyczenie łyżew: 10 PLN/h
Wypożyczenie kasku: 5 PLN/h

Zobacz również w okolicy