Jezioro Nidzkie

Punkt widokowy Binduga Łysa jest wyjątkowym miejscem na łysym wzgórzu, z którego doświadczamy fenomenalnego widoku na Jezioro Nidzkie. Jezioro to ciągnie się szerokim łukiem od Rucianego Nidy do Wiartla na przestrzeni 24 km. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 17 km2, szerokość jest z przedziału 0,3 do 4 km, przy głębokości do 25 m. Zbiornik ten jest najbardziej wysuniętym na południe akwenem wodnym Wielkich Jezior Mazurskich.

Akwen jest okalany wspaniałymi lasami Puszczy Piskiej o powyginanych brzegach, tworzących liczne zatoki. Jezioro jest bogate w malownicze wyspy, których czar i urok sprawia, że każdy gość zakochuje się w jeziorze od pierwszego wejrzenia. Brzegi są przeważnie wysokie, dobre do obozowania – miejscami tylko podmokłe. Profesjonalne obozowiska można urządzić również na wyspach.

Jednostki pływające mogą się tu dostać Szlakiem Puszczańskim od Jeziora Mikołajskiego przez Bełdany, śluzę Guziankę, a następnie jeziorami Guzianka Mała i Wielka. Krótki kanał pod mostami w Rucianej Nidzie stanowi ostatni odcinek, aby dostać się do malowniczego jeziora. Tuż za kanałem jezioro może być wąskie, ale po kilkuset metrach szerokość się poprawia, umożliwiając wszystkim bezpieczną żeglugę. Po prawej stronie widać ujście rzeki Nidki z Jeziora Nidzkiego.

Ta część jeziora skupia grupę małych wysp. W okolicy ostatniej wyspy jest napowietrzna linia elektroenergetyczna, która unosi się nad wodą. To właśnie do tego miejsca obowiązuje strefa ciszy, zatem nie wolno w niej używać spalinowych silników.

Od ostatnich zabudowań Nidy jezioro robi się coraz płytsze. Prawy brzeg jest zdecydowanie wyższy, zalesiony i pozbawiony zatok. Na pewnej wysokości prawego brzegu jest ukryta Leśniczówka Pranie, była siedziba polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, gdzie obecnie jest jego muzeum.

Lewy brzeg ma ciekawszą linię brzegową z kilkoma zatoczkami. Po ominięciu słynnej leśniczówki na lewym brzegu widoczna jest nasza bajeczna Binduga Łysa.

Sukcesja ekologiczna spowodowała, że południowa część jeziora jest płytka i zamulona. Muł mocno utrudnia żegludze podczas halsowania przy niekorzystnych wiatrach.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Ruciane-Nida

Zwiedzanie

Punkt widokowy

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Jezioro Nidzkie”

Punkt widokowy Binduga Łysa