Giżycko atrakcje

Ruch turystyczny w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich rozpoczyna się już od końca XIX w. Każdego roku turyści mogą korzystać z wielu atrakcji w Giżycku, takich jak sporty wodne, zwiedzanie historycznych miejsc, czy uczestniczenie w lokalnych imprezach i wydarzeniach kulturalnych.

Możliwości miasta na przecięciu mazurskich szlaków wodnych

Ta piękna, malownicza miejscowość leży między jeziorami Niegocin i Tajty – idealna lokalizacja dla rodzin z dziećmi, szkoleń integracyjnych oraz miłośników przyrody.

Giżycko atrakcje, to:

W Giżycku największym portem jest port miejski o nazwie Ekomarina, a obrotowy most na kanale Łuczańskim, to jedna z większych atrakcji Giżycka. Lokalną perłą pruskiej architektury jest  również wyniosła giżycka wieża ciśnień. Koniecznie odwiedź to mazurskie miasto! Zapraszamy również do odwiedzenia okolicznych wiosek i zapoznania się z atrakcjami w Wilkasach.

Giżycko jest bazą dla wszystkich fanów żeglarstwa. Zapraszamy do pełnej oferty jachtów i houseboat do czarteru w Giżycku.

Historia Giżycka i powstanie historycznych atrakcji

Grodzisko staropruskie prawdopodobnie stało na przesmyku między jeziorami: Kisajno i Niegocin. Zakłada się, że w okolicach jez. Kisajno była również siedziba Izegupa (Jesegupa) wodza Galindów, którego św. Brunon z Kwerfurtu ochrzcił w 1008 r.

Wzniesienie zamku - jeden z głównych zabytków w Giżycku

Krzyżacy dla obrony zwężenia między jeziorami wznieśli gród prawdopodobnie około 1285 r., w miejscu którego zbudowano następnie giżycki zamek (1337-1340) o nazwie Lotzen. Później to miano przysługiwało miastu, które powstało przy zamku. Mazurzy nazywali osiedle Lecem, a po ostatniej wojnie miejscowości przejściowo nadano nazwę Łuczany. Od 1946 r. na cześć Gustawa Gizewiusza, mazurskiego patrioty i działacza, miastu nadano nazwę Giżycko.

Powstanie miasta - niektóre z obiektów do dziś są głównymi atrakcjami Giżycka

W 1612 r. osiedle przyległe do zamku otrzymało prawa miejskie. W tym samym roku (26 V 1612) miasto Giżycko uzyskało atrakcyjny herb — trzy srebrne leszcze na błękitnej tarczy. Pogłoski głoszą, że herb miasto zawdzięcza księciu Fryderykowi Wilhelmowi, który po spożyciu w lokalnej karczmie trzech smakowitych leszczy, w dowód uznania obdarował Lec nimi na trwałe. W 1633 r. rozpoczęto również budowę protestanckiego kościoła.

Klęski i zniszczenia miejscowości nad jeziorem Niegocin

Podczas wojen szwedzkich Giżycko zostało spalone (10 II 1657 r.) - mieszkańców wymordowano lub oddano w niewolę. Prawdziwymi katastrofami były również klęski żywiołowe: pożary łatwo szerzące się pośród drewnianej, zwartej zabudowy (1657, 1686, 1756 r. ) oraz zaraza, która w latach 1709-1710 spowodowała niemal całkowite wymarcie ludności miasta. W czasie wojny siedmioletniej armia Cesarstwa Rosyjskiego przez cztery lata okupowała Giżycko (1758-1762). Zdając sobie sprawę ze znakomitych naturalnych właściwości obronnych terenu, po zakończeniu okupacji władze pruskie rozpoczęły budowę pierwszych urządzeń fortyfikacyjnych, a także połączeń kanałowych między jeziorami. W latach 1765-1772 wykopano kanał (Łuczański) między Kisajnem, a Niegocinem. W 1818 r. Giżycku nadano prawa miasta powiatowego. Klęski żywiołowe trapiły miasto jeszcze przez kolejne 100 lat: niszczącej siły huragan (1818 r.), wielki pożar (1822 r.), epidemia cholery (1831 r.), klęska nieurodzaju oraz głód (1838-1839 r. oraz 1844-1845 r.).

Renesans w sercu Mazur - Giżycko atrakcje

W 1835 r. urodził się w Giżycku znakomity historyk i patriota polski Wojciech Kętrzyński. Ożywienie gospodarcze nastąpiło w drugiej połowie XIX w. wraz z ukończeniem połączeń między wielkimi jeziorami i budową nowoczesnych dróg oraz linii kolejowych (pierwsza w 1868 r.).

Atrakcją w Giżycku jest twierdza Boyen (1844-1856 r.). W czasie I wojny światowej Giżycko zajęli na krótko, we wrześniu 1914 r. wojska rosyjskie, jednak twierdzy nie zdołali zdobyć. Przed II wojną światową Giżycko stało się znanym ośrodkiem ruchu turystycznego i sportowego. Podczas II wojny światowej utworzono Giżycki Rejon Umocniony z Twierdzą Boyen, jako centralnym ogniwem obronnym. Oczekiwania Hitlera co do wybudowanych umocnień nie spełniły się. Twierdzę opuszczono bez walki. Giżycko zostało zdobyte 26 I 1945 r., a jego zabudowa zniszczona w 35%.

Filtruj