Zamek krzyżacki w Giżycku

Historia zamku w Giżycku

Prawdopodobnie Zakon Krzyżacki wzniósł zamek w Giżycku na obwarowaniach pogańskich – być może nawet na grodzie Jesegupa, wodza Galindów. Rycerze zakonu mieli bowiem w zwyczaju budować zamki na fundamentach pogańskich fortyfikacji obronnych.

Oficjalnie rok 1340 traktowany jest jako rok budowy zamku. Trudno przypuszczać, że Krzyżacy pozostawiliby bez fortyfikacji niezwykle strategiczne miejsce przez dziesiątki lat. Zatem gród krzyżacki dla obrony cieśniny między Niegocinem, a Kisajnem wzniesiono już prawdopodobnie około 1285 r., a w latach 1337-1340 gród zastąpiono okazalszą budowlą – murowanym zamkiem. Nosił nazwę Lotzen. Następnie miano to przypisano miastu, które powstało przy zamku.

Rycerz krzyżacki Henryk Beler mieszkając na zamku w Giżycku udawał się na walki z Litwinami. Toczyły się one prawdopodobnie w okolicach jeziora Ublik. Beler ostatecznie zdołał pojąć litewskiego księcia Kiejstuta. Książę ów zbiegł i w 1365 r., podobnie jak w Węgorzewie, razem ze swoim wojskiem spalił zamek Giżycki. Zakon Krzyżacki szybko odbudował go ze zgliszcz.

W pobliżu zamku na początku XV wieku powstał mało znaczący folwark – brakowało wówczas na tych terenach osadnictwa, nie było ludzi do pracy na majątku. Zamek zatrudniał jedynie służbę i usługi dla grodu, m.in. młynarza, bednarza, czy kowala. Nieliczna okoliczna ludność uczęszczała na nabożeństwa do zamkowej kaplicy.

W czasie wojny trzynastoletniej wojska polskie zdobyły i zburzyły zamek (dokładnie w 1455 r.). Po wojnie Krzyżacy ponownie go odbudowali – jeszcze bliżej Niegocina. Konflikt polsko-krzyżacki i toczące się działania wojenne podkreśliły słabość zamku – rycerze Zakonu nie ufając możliwościom obronnym zamku, uciekli do Rynu podpalając go zimą 1520 r.

Zamek w stylu gotyckim jest najstarszym zabytkiem miasta. Dawniej, od strony jeziora, były nie istniejące już dwa skrzydła i podzamcze. Najstarsze zachowały się dwie piwnice z XV w. Zamek odrestaurowano w stylu późnego renesansu w 1560 i w 1614 r. Zamek pełnił początkowo rolę twierdzy broniącej szlaku wiodącego między jeziorami. Był również bazą wypadową na Litwę. Po sekularyzacji Prus w XVI w. stał się książęcym zameczkiem myśliwskim. W 1807 r. był główną kwaterą gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Po wybudowaniu twierdzy Boyen w turystycznym mieście Giżycku, zamieszkiwał w nim jej komendant. W Giżycku można wynająć houseboaty, a także jachty motorowe.

Hotel St. Bruno nad kanałem Łuczańskim na Mazurach

Zamek w latach 2009 – 2011 został odrestaurowany i rozbudowany – znajduje się w nim obecnie luksusowy hotel. Widoczne dwupiętrowe skrzydło z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych jest obecnie jedynym elementem pierwotnego zamku. Stylizowane ceglane budynki, w tym baszta oraz pozostałe 3 skrzydła są współczesne – wybudowane zostały w 2011 roku , odtwarzając ich pierwotny kształt.

Hotel dla najbardziej wymagających gości zapewnia przestronne i wysokie na ponad 6 metrów apartamenty, basen, strefę SPA oraz restauracje. Jednocześnie hotel w pokojach o bardzo wysokim standardzie mieści 170 osób.

Informacje dodatkowe

Miejscowość

Giżycko

Zwiedzanie

Zamek, pałac

Forma wypoczynku

Hotel

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zamek krzyżacki w Giżycku”

Odrestaurowany zamek, obecnie luksusowy hotel.

ul. św. Brunona 1, 11-500 Giżycko